Як визначити несучу стіну?
Як визначити несучу стіну?
25.12.2023

Несучі стіни - це конструктивні елементи будівлі, які приймають вагу верхніх поверхів та покрівлі, витримують навантаження перегородок, балок та плит. Іноді як опорні системи використовують колони, наприклад, при будівництві монолітних будинків. У цегляних будинках несучі зовнішні стіни та перегородки, а в панельних вони розташовані між кімнатами. Вертикальні конструкції завжди перебувають під навантаженням, тому їх конфігурацію не можна змінювати. Демонтаж, облаштування ніш та пробивання отворів можна робити лише після ретельного вивчення проекту будівлі. Ремонтні роботи необхідно проводити з точним дотриманням усіх правил та технологій.

Як визначити несуча стіна чи ні?

Опорні системи, як правило, примикають до фундаменту. Неправильне зламування або пошкодження деяких ділянок може порушити схему будівлі, послабивши всю конструкцію.

Перепланування завжди починається з пошуку елементів з найбільшим навантаженням - балок та плит. Визначте їх на міжповерхових перекриттях: якщо ригель знаходиться перпендикулярно до стіни або основної балки і переносить навантаження зверху, ця стіна вважається несучою і не підлягає знесенню. Також перегляньте, які конструкції перетинаються з перекриттями, щоб виділити потенційні опорні елементи. Всі вони знаходяться строго перпендикулярно до перекриття. Є й інші способи визначити місця з найбільшим навантаженням:

  1. Вивчіть початковий план будівлі, додаткову документацію від забудовника.
  2. Перевірте внутрішні стіни в будинку: вони несучі, якщо розташовані паралельно балкам, що підтримують склепіння підвалу.
  3. Зверніть увагу на дверні, віконні отвори, вертикальні стійки, колони — вони можуть зазначати наявність опорних елементів.

Опорні частини будівлі мають специфічне розташування, їх будують за зовнішнім контуром будівлі. Можуть знаходитись поряд із сходовою кліткою та сусідніми квартирами. У цегляних будинках несучими виступають всі зовнішні стіни, а в будівлях панельного типу вони знаходяться перпендикулярно до сторін. До того ж кожен будинок має ідентифікацію - шрифт проекту. По серії споруди можна знайти план, на якому точно вказані опорні елементи.

У блокових будинках стіна товща 30 см - завжди несуча. Визначити її у будівлі можна, вимірявши товщину.

Товщина несучих стін у будівлях різних типів

Мінімальна допустима ширина опорних конструкцій - 25 см. Однак значення змінюється від типу будівництва та матеріалів, що використовуються. У цегляних будинках ширина несучої стіни може бути 38, 50 або 64 см. На товщину кладки також впливає кількість поверхів будівлі: на нижніх використовується 2.5 цегли максимальної товщини. Вище 6 поверхів ширина поступово зменшується до 50 см.

Внутрішні стіни в монолітних будинках менш масивні, їх товщина становить 180, 200, рідше 250 мм. Цілісна конструкція таких будівель дуже надійна, а невелика ширина стін дозволяє збільшити площу внутрішнього простору.

Більшість блокових будинків будуються за типовими проектами з однаковою силовою схемою. Товщина вертикальних конструкцій у квартирах становить 35-65 см. Отже, всі елементи споруди, ширина яких більше 30 см - опорні.

Як вимірювати товщину несучої стіни?

Ширину вимірюють без урахування оздоблювального покриття, вирівнювальних панелей та звукоізоляції. Найпростіший спосіб – за допомогою лінійки на торцевій частині стіни. Іноді торець може бути поєднаний з іншим елементом конструкції або зовсім його не мати. Тоді свердлять наскрізь буром, отвір роблять розміром 10-15 мм. Вимірювання товщини може бути виконано таким чином:

  • за допомогою ультразвуку;
  • використовуючи каліпер, розміщений перпендикулярно поверхні;
  • вимірявши загальну довжину, віднімаючи товщину кожного простінка від загального показника.

Значення товщини несучих стін обов'язково вказуються у плануванні будівлі.

Чи можна демонтувати несучі стіни?

Проводити перепланування, а тим більше зносити опорні конструкції, не можна ні повністю, ні частково. Якщо опорна частина розташована між кімнатами та є діафрагмою жорсткості, будь-які ремонтні роботи будуть суворо заборонені. Порушення правил може вплинути на розподіл навантаження покриття, спричинити руйнування будівлі. Єдиний допустимий варіант - свердління під елементи кріплення, а також створення отворів. Однак і в цих випадках бувають винятки.

Якщо знос неминучий, потрібно отримати спеціальний дозвіл від інженерів та державних органів контролю. Фахівці проводять демонтаж поетапно: починають із ретельної підготовки та оцінки міцності конструкції, далі зміцнюють опорні елементи та встановлюють балку, яка замінює несучу стіну. Балка має бути вмонтована так, щоб її кінці спиралися на стійку основу, забезпечуючи передачу ваги на фундамент. Важливо, щоб конструкція була дуже міцною та якісною, здатною витримувати значні навантаження.