Все про дренажну систему: призначення, види, особливості монтажу

дренажна системаЗастій води на ділянці – серйозна проблема. Вона може призвести до підтоплення будівель, розвитку вогкості цоколя, руйнування доріжок та загибелі рослин. Попередити такі проблеми допоможе дренажна система. Замовити її на ділянці можна у компанії Dniprobud. Ми надаємо будівельні послуги, працюємо в Києві та Дніпрі.

Що таке дренажна система

Дренажна система – це особлива інженерна споруда, яка забезпечує збирання та видалення з ділянки ґрунтових, інфільтрованих вод. Такі конструкції допомагають у регулюванні водного балансу ґрунту, дозволяють створити сприятливі умови для рослин, будов та комфорт для мешканців.

Рекомендується встановлювати систему, якщо геологічні особливості ділянки припускають затоплення або ґрунтові води залягають близько до поверхні. Також її споруджують, якщо виконується коригування рельєфу: вирівнювання, створення штучних гірок тощо.

Навіщо потрібен дренаж ділянки

Подібні споруди насамперед допомагають захистити споруди від впливу вологи. Правильно облаштована дренажна система на ділянці забезпечує відведення надлишків ґрунтових вод, які здатні просочувати стіни, через що запускаються процеси руйнування, утворюється вогкість та пліснява (а взимку іній), у тому числі і всередині.

Якісний дренаж суттєво продовжує термін служби будівель, зберігає комфортну атмосферу, як у житлових кімнатах, так і у підвальних приміщеннях, цокольних поверхах. Також подібна система унеможливлює ризик утворення на ділянці застою вод, які можуть призвести до засолення ґрунту, загибелі газону, дерев.

Види дренажних систем

Насамперед їх розрізняють на поверхневі та глибинні. Поверхневі системи призначені для водовідведення вологи у вигляді дощової або талої води з ділянки. Глибинні перешкоджають накопиченню ґрунтових вод, що допомагає вберегти будівлі та ділянку від підтоплення. Вони розподіляються на:

  1. Кільцеві. Основна функція – захист фундаментів, цокольних приміщень.
  2. Пластові. Споруджується, якщо ґрунтові води розташовані у водоносній кулі ґрунту та потрібний захист підвалів, цокольних поверхів та фундаменту.
  3. Пристенні. Забезпечує захист від поверхневих вод.
  4. Променеві. Використовують таку в парках чи великих територіях, що експлуатуються. Ця система позитивно впливає на коріння дерев.
  5. Систематичні. Призначена для осушення ділянки великою площею.

У приватному будівництві найчастіше використовують перші три типи конструкцій.

Найпопулярнішим рішенням є кільцева дренажна система. Плюс такого рішення в тому, що його можна спорудити навіть після завершення будівництва.

Інша справа пластовий тип дренажу. Вони використовуються тільки в процесі будівництва, тому складати проекти будинків потрібно вже з урахуванням облаштування цих конструкцій. Що таке дренажна система пластового типу, можна зрозуміти за назвою - створюється шар з проникних матеріалів (пісок, гравій), який вбирає і відводить вологу. Далі система підключається до труби кільцевого або пристінного дренажу.

Пристінна система дозволяє відводити від фундаменту дощові, ґрунтові, талі води. Вона працює як самостійно, так і в комплексі з іншими видами. Будується ця дренажна система довкола будинку зовні.

Особливості монтажу та переваги

Система глибинного дренажу є конструкцією з перфорованих труб, розташованих у грунті на рівні грунтових вод. Її поєднують з приймальним колектором каналізації, куди і забезпечується відведення. Якщо на ділянці коливання ґрунтових вод, то проводяться розрахунки, підбираються інженерні рішення для таких ситуацій.

Весь процес роботи системи глибинного дренажу включає такі дії:

  • викопування траншеї;
  • укладання геотекстилю із запасом матеріалу, щоб можна було внахлест загорнути в нього трубу та дренаж;
  • облаштування дренажного шару (щебінь);
  • прокладка труб.

Далі конструкція зверху покривається геотекстилем, засипається ґрунтом. При прокладанні труб рекомендується дотримуватися ухилу 1-3 см/1 м. При такому ухилі забезпечується самоплив води та самоочищення труб від твердих частинок.

Важливо: системи глибинного та поверхневого дренажу поєднувати не можна. У глибинних спорудах труби оснащені отворами для збирання вологи із ґрунту. Поверхневі – відводять талу або дощову воду за межі ділянки.

Щоб дренаж ділянки був обладнаний правильно, обов'язково роботи з його організації потрібно довіряти досвідченим майстрам. Ми у компанії Дніпробуд можемо реалізувати будь-які системи в залежності від потреб та виходячи з умов місцевості. Також ми надаємо будівельні послуги під ключ, допомагаємо з впорядкуванням приватних володінь, працюємо з індивідуальними проектами.