Захист фундаменту житлових будівель від впливу вологи – один із важливих заходів щодо благоустрою житла. Забезпечити його допоможе вимощення навколо будинку. Вона перешкоджає просочуванню талої та дощової води в ґрунт і фундамент, тим самим попереджаючи розвиток у приміщенні вогкості, порушенні несучої здатності стін.
Що таке вимощення
Цим терміном позначають монолітну багатошарову бетонну стрічку, яка розташована по всьому периметру будівлі. Незалежно від матеріалу, вимощення завжди повинно мати ухил від фундаменту. Таким чином волога не затримується на ній, стікає у напрямку від стін.
Крім того, вимощення будинку захищає ґрунт по периметру від просочування води, подальшого просідання його під будівництвом та зниження несучих здібностей. Здійснювати її монтаж краще одразу, будівництво під ключ пропонує компанія Dniprobud. Але також можна зробити пізніше.
Для чого роблять вимощення навколо будинку
Якщо говорити про основні функції вимощення, то вони полягають у наступному:
- захист фундаменту від зовнішньої вологи;
- зниження ймовірності промерзання та спучування ґрунту по периметру;
- перешкода розмиванню цоколя;
- надання території навколо будинку доглянутого вигляду.
Якщо вимощення будівлі правильне, зроблене з утепленням та дотриманням будівельних норм, то воно здатне додатково підвищувати енергоефективність будівлі.
Різновиди вимощення
Усього виділяють три типи таких споруд:
- жорстка;
- напівжорстка;
- м'яка.
Створюється жорстке вимощення навколо будинку з бетону або навіть асфальту. Вона тверда, міцна, добре виносить навантаження.
Напівжорстка робиться з клінкерної цегли, тротуарної плитки, бруківки, але основа – така ж, як у жорсткої.
М'яка – створюється з гнучких матеріалів, буває насипною та прихованою. Перша зверху декорується насипними матеріалами: гравієм, щебенем, галькою та ін.
З яких матеріалів роблять вимощення
Раніше, коли ще не було великої різноманітності покриттів, переважно використовувалася глина. Сьогодні застосовується бетон, який здатний утворити монолітну непроникну поверхню, що особливо актуально, якщо не зроблено гідроізоляцію фундаменту. А ось якщо вона є, то як матеріали використовувати можна щебінь, плити, бруківку. Кожен варіант конструкцій має певні властивості.
Вимощення з щебеню рекомендовано для ділянок з високим рівнем ґрунтових вод або якщо по периметру будинку укладено дренаж.
Сучасне рішення - вимощення з тротуарної плитки. Вона проста в укладанні та догляді.
Цікаво виглядає вимощення навколо будинку з каменю. Зазвичай використовують базальт чи граніт.
Найпопулярнішим рішенням є заливання вимощення бетоном. Він утворює щільне тверде покриття, яке не пропускає воду та надійно захищає фундамент від вологи.
Часто в компанії Дніпробуд замовляють влаштування вимощення навколо будинку з бетонної бруківки. Вона випускається у різноманітності кольорів та форм, що дозволяє створювати цікавий дизайн. Для вимощення краще вибирати бруківку завтовшки 6 см, вона витримує високі фізичні навантаження, температурні перепади.
Як правильно зробити вимощення навколо будинку з бетону
Вимощення – це багатошаровий пиріг із кількох шарів. Довговічність конструкції залежить від дотримання технології. Не всі знають, як залити вимощення з бетону правильно. Ось основні етапи:
- Створення розмітки.
- Зняття верхнього шару ґрунту (приблизно 0,25 см).
- Встановлення опалубки.
- Укладання піщано-щебеневого шару на дно траншеї.
- Трамбування або заливка водою для ущільнення шару.
- Утеплення.
- Закріплення армувальної сітки (використовується металева).
- Рулонна гідроізоляція вимощення.
- Монтаж температурних швів.
- Заливання цементного розчину.
Розміри відмосткової стрічки визначаються з урахуванням типу ґрунту. Для стабільних ґрунтів ширина – 100 см, для піщаних – мінімум 70, глинистих – 100 см, якщо є можливість усадки – 200 см. Крім того, стрічка повинна виходити за межі покрівельного навісу не менше ніж на 20 см (краще на 40-50). Товщина – 100–150 мм. Висота над рівнем землі має становити мінімум 5 см.
Інструменти для монтажу
Для проведення робіт потрібні:
- рівень;
- лопата;
- тачка;
- бетонозмішувач.
Замішувати розчин можна і вручну, але це довше, вимагає більше сил, до того ж потрібно стежити, щоб твердий наповнювач не осідав. Краще використовувати механічний бетонозмішувач.
Пропорції розчину для вимощення
Від правильності їх дотримання залежить міцність та надійність конструкції. Зазвичай, пропорції бетону дотримуються такі: 1:2:3 (цемент, пісок, щебінь відповідно).
Чи можна заливати вимощення поверх старого
Часто спеціалісти компанії Дніпробуд стикаються з цим питанням. Насправді все залежить від стану старого вимощення.
Якщо стан непоганий, але є щілини або порушена цілісність, через вплив морозного пучення змінився кут нахилу до будинку, то її можна використовувати як основу. Потрібно поверх старого вимощення залити шар бетону 10 см з арматурою.
Типові помилки під час монтажу
Не всі розуміються на тому, як зробити вимощення, чому часто виникають порушення технології. Серед типових помилок:
- Не виконується трамбування насипних шарів. Через це зберігається пухкість структури, а згодом починається нерівномірне усадження, що призводить до утворення тріщин.
- Відсутність ухилу або неправильний напрямок (до стіни, а не від стіни).
- Неправильний розрахунок ширини. Обов'язково відмосткова стрічка має виступати за межі карнизу.
Частою помилкою є спроба економії на матеріалах, коли замість щебеню використовують будівельне сміття. Таке рішення невиправдане. Поступово великі частинки осідатимуть, що порушить цілісність стрічки, зменшить термін її експлуатації та надійність захисту фундаменту від вологи.
Тонкощів у монтажі досить багато. Тому довіряти роботи потрібно професіоналам. Ми в компанії Дніпробуд надаємо будівельні послуги будь-якого типу та рівня складності. У нас є великий досвід, знаємо, як зробити вимощення навколо будинку на ділянках з різним рельєфом та типом ґрунтів. Також можемо запропонувати готові проекти будинків, працюємо з індивідуальними рішеннями.