У житловому будівництві важливим етапом є обробка цокольного поверху. Сьогодні для цього використовуються різні матеріали та техніки. Причому від обраного способу залежать і ціна, і естетика, і трудомісткість робіт. Розкажемо, яка буває обробка цоколя будинку детальніше. Також розглянемо переваги та особливості різних рішень.
Для чого потрібна обробка цоколя
Частина фундаменту будинку, що височіє над землею називається цоколем. Він буває різної висоти. У будь-якому випадку обробка цоколя є обов'язковим заходом. Вона виконує відразу кілька функцій:
- декоративну;
- захисну;
- забезпечує утеплення та підвищує енергоефективність будинку.
Облицювання цоколя перешкоджає його руйнуванню під впливом температурних перепадів, опадів та вітру.
Види цоколя по конструкції
За конструктивним виконанням, цоколь розрізняють трьох типів:
- виступаючий;
- західний;
- в рівень зі стінами.
Виступаючий роблять для будинків з тонкими стінами, каркасних проектів або якщо у будівлі тепле підпілля. Але така конструкція більш вразлива до опадів, що стікають з даху, тому необхідно встановити злив і водовідведення.
Західна конструкція більш практична. Вона більшою мірою захищена від опадів, до того ж не займає корисну площу навколо будинку (що є актуальним для маленьких ділянок).
Проекти будинків з цоколем нарівні зі стінами в компанії Дніпробуд замовляють найрідше. Така конструкція ускладнює облаштування гідроізоляції, до того ж важливо вирівняти облицювання в один рівень з обробкою стін.
Матеріали для обробки цоколя
Варіантів облицювання дуже багато. Різні за виглядом, кольором, способом монтажу матеріали також відрізняються і по візуальному ефекту, особливостям монтажу. Тому, замовляючи будівельні послуги, важливо дати раду тому, які матеріали є, порівняти їх властивості. Серед найпопулярніших варіантів:
Декоративна цегла
Це одне з найпопулярніших рішень. Оздоблення цоколя плиткою має такі переваги:
- стійкість до впливу вологи, морозу, різких перепадів температур;
- екологічність;
- довговічність;
- міцність.
Плюс, цегла має гарну декоративність. Таке облицювання цоколя будинку гарне, довговічне, піддається ремонту. До того ж цегла доступна у великій різноманітності варіантів забарвлень і дизайну, що дозволяє оформляти будинки в різних стилях.
Камінь
Це може бути натуральний матеріал чи штучний аналог, яких на ринку багато. Облицювання цоколя під камінь теж відноситься до поширених рішень. Серед переваг матеріалу:
- стійкість до вологи, низьких температур;
- міцність;
- довговічність;
- естетичність.
Але у каменю показники теплоізоляції не на найвищому рівні, плюс коштує він дорожче за інші види облицювання (особливо натуральний). Але по декоративності камінь один з кращих, до того ж не вимагає особливого догляду.
Сайдинг
Цей спосіб облицювання теж відноситься до затребуваних варіантів. Сайдинг міцний, стійкий до різких перепадів температур, не пропускає вологу, не уражається грибком, довговічний, має відмінну декоративність.
Виконується обробка цоколя приватного будинку дерево-полімерним або вініловим сайдингом. Обидва види мають невелику вагу, що дозволяє уникнути навантаження на конструкцію будівлі. Також сайдинг зручний у роботі. Він випускається у вигляді панелей із замковими механізмами, тому їх монтувати просто і легко. Доступні вони у різноманітності варіантів дизайну.
Штукатурка
Розповсюджене рішення, яке доступне в різноманітності варіантів. Штукатурка може бути бетонною, акриловою, силікатною, силіконовою, мінеральною. Загалом обробка цоколя штукатуркою характеризується наступними перевагами:
- міцність;
- хороші показники теплоізоляції;
- стійкість до впливу вологи та перепадів температур;
- доступність до ремонту;
- швидкість монтажу.
Але важливо враховувати, що з часом штукатурка може почати обсипатися, тому час від часу необхідно її оновлювати. Також перед нанесенням потрібно ретельно підготувати основу, вирівняти, розшити та закласти тріщини.
Бетон
Це більш доступна альтернатива готовим промисловим складам штукатурки. Бетон добре піддається подальшому декоруванню, легко можна надати йому вигляду інших фактур. Наприклад, цікаво виглядає обробка цоколя штукатуркою під камінь чи цеглу. Зробити її можна, зробивши на сирому бетоні візерунок із імітацією кладки.
Серед плюсів цього варіанта обробки, зазначимо:
- міцність;
- стійкість до морозу, різкого перепаду температур, механічного впливу;
- доступність.
Але бетон необхідно покривати спеціальними вологостійкими складами або фарбою, щоб знизити його поглинаючі здібності.
Профлист
Листи з оцинкованої сталі з полімерним покриттям – практичне рішення. Але обробка цоколя профнастилом повинна виконуватися на решетування, під яке ще можна укласти ізоляцію для утеплення будівлі.
До плюсів рішення можна віднести:
- швидкість монтажу та простота демонтажу;
- легка вага обробки;
- ремонтопридатність;
- велика різноманітність варіантів дизайну;
- стійкість до погодних факторів.
Але важливо зазначити, що навіть невелика механічна дія може призвести до утворення вм'ятин плюс, якщо буде хоча б невелике пошкодження декоративного покриття, лист почне іржавіти.
Панелі для обробки цоколя
Зазвичай використовують пластини з акрилу або ПВХ з різними добавками.
Обробка цоколя панелями супроводжується такими перевагами:
- простість монтажу;
- швидкість роботи;
- не вимагає декорування;
- добрий захист від вологи, перепаду температур.
При обробці цоколя будинку фасадними панелями слід враховувати їх крихкість, тому потрібно забезпечити обережне поводження.
Незалежно від обраного матеріалу, довговічність та надійність обробки залежить від якості виконаних робіт. Довіряти їх слід лише досвідченим майстрам. Компанія Дніпробуд надає послуги будівництва під ключ, також займаємося виконанням окремих етапів, у тому числі облицюванням цоколів. Ми маємо великий досвід, працюємо з різними матеріалами. Своїм клієнтам пропонуємо сучасні рішення, індивідуальний підхід та гарантію на виконані роботи.