Варіанти оздоблення фасадів
Варіанти оздоблення фасадів
08.11.2023

Облицювання фасаду будинку – завершальний етап підготовки коробки. Його можна виконувати вже проживаючи в будинку, але краще закінчити облицювання відразу після завершення будівництва, усадки конструкції.

Чим покрити стіни зовні – вибір смаку, і навіть технологічних можливостей конструкції. Розглянемо основні види оздоблення, їх переваги.

Що таке фасад

Фасад будинку – це його зовнішня, лицьова сторона. Форма, колір, фактура обробки визначають стиль будівлі, вписують його в навколишній ландшафт. Облицювання – важливий елемент будівництва, оскільки крім декоративної також виконує інші корисні функції:

 • захисну – оберігає конструкцію будинку від атмосферного впливу, протягів;
 • утеплювальну – оздоблювальні матеріали та склади наносяться на шар утеплювача, самі мають у своєму розпорядженні подібні властивості;
 • шумоізолюючу – облицювальний шар створює додатковий бар'єр від шумів ззовні.

Покриття фасаду будівлі дозволяє приховати дефекти несучої конструкції, вирівнює стіни, укоси. За ним можна приховати інженерні комунікації, створюючи акуратний цілісний вигляд.

Як здійснюється оздоблення фасаду будинку

Фасад – це обличчя будівлі. Якість його виконання впливає на естетичність, безпеку, довговічність усієї конструкції. Його проектування краще проводити на етапі планування забудови, щоб правильно розрахувати бюджет, час проведення робіт та підібрати комплементарні матеріали для кладки стін та їх покриття.

Зовнішні роботи рекомендується проводити до настання холодів, доки стіни не ввібрали вологу, не промерзли. Це особливо важливо для штукатурки, закріплення якої передбачає певний температурний режим.

Якщо облицювання проводиться по утеплювачу, необхідно відразу закривати шар мінеральної вати або пінопласту, щоб скоротити час впливу на них ультрафіолету, атмосферних опадів. З цих причин краще довірити процес майстрам. Виконуючи роботи самостійно, важко вкластися у відведені терміни, не допустити технологічних помилок, які можуть призвести до передчасного пошкодження покриття, протікання.

Як стильно облицьовувати фасад будинку: варіанти сучасного оздоблення

Вибір покриття – відповідальне завдання з огляду на обсяг, вартість робіт. Вибране покриття має відповідати таким вимогам:

 • подобатися – насамперед зовнішній вигляд житла має радувати господарів, відповідати їх смакам;
 • гармонувати з оточенням – архітектура, стиль прилеглої території визначають колір, дизайн фасаду, створюючи єдину картину;
 • захищати – одна з головних функцій облицювання полягає у захисті конструкції від згубного впливу атмосфери;
 • бути довговічним – мінімальний очікуваний термін служби матеріалів для зовнішніх стін повинен становити не менше 10 років без ремонтів, переробок;
 • не створювати парникового ефекту – до покриття висувається подвійна вимога – вологостійкість та паропроникність для нормальної вентиляції приміщень.

Сьогодні на вибір забудовника запропоновано безліч рівноцінних за якістю видів облицювання.

Сайдинг

Бюджетний, довговічний вид із широким діапазоном матеріалів, фактур. Полімерний, вініловий та металевий сайдинг відрізняє легку вагу, різноманітність забарвлень, текстур, простоту монтажу на дерев'яні напрямні.

Сайдинг стійкий до ультрафіолету, опадів, перепадів температури. Його легко кріпити самостійно.

Штукатурка

Для оштукатурювання зовнішньої частини будівлі використовуються суміші:

 • силіконові;
 • силікатні;
 • вапняно-цементні;
 • мінеральні.

Акрилова або піщано-цементна штукатурка – не найкращий вибір для обробки зовні, оскільки у них низька паропроникність, велика вага, низька адгезія. Готові суміші можна кольорувати, заощаджуючи на додатковому фарбуванні стін. Виконувати оштукатурювання будинку самостійно не рекомендується, цей процес вимагає професійних навичок, щоб досягти рівної та міцної поверхні.

Фасадні панелі

Велика категорія облицювальних матеріалів, що включає різні види сайдингу, поштучні плити, листові, рулонні матеріали з дерева, полімерів, металу, скла. Такі панелі легко монтувати на каркас та обслуговувати. Вони створюють реалістичну імітацію цінних природних матеріалів. мармуру, натурального дерева, травертину, сланцю, теракоти.

Панелі мають високу шумоізоляцію, теплоізоляцію. Через легку вагу вони зручні у транспортуванні.

Цегла

Червона облицювальна цегла виготовляється з глини шляхом випалу. Це екологічно чистий вид облицювання. Також поширена біла силікатна цегла – менш «дихаючий», але більш довговічний, не чутливий до перепадів температур, вологи.

Цегла має цінні теплозберігаючі властивості. При її укладанні важливо дотримати мінімальну відстань від землі в 70 см, якісну гідроізоляцію фундаменту.

Дерево

Зовнішня обробка за допомогою дерева – стильний варіант із безліччю різновидів. Головна умова – ретельна обробка дощок захисними та вогнетривкими розчинами. Дерев'яні матеріали представлені у формах:

 1. Планкена – дошки, закріпленої вертикально або по діагоналі без замкових з'єднань для вільного руху деревини під впливом вологи.
 2. Бакелітової фанери – міцного покриття для каркасних конструкцій, що передбачає тришарове фарбування.
 3. Термодеревини – водостійких дощок, загартованих паром, стійких до високої вологості.

Оздоблення з деревини може мати форму плит, панелей, бруса, рейок, дранки.

Камінь

Натуральний або штучний камінь створює міцне естетичне покриття. Через велику вагу така обробка допустима не для всіх конструкцій, потребує досвідченого монтажу з урахуванням усіх тонкощів технології.

Сендвіч-панелі

Універсальний матеріал із утеплювачем між двома металевими листами. Сендвіч-панелі можна залишити гладкими, створити профільований малюнок або оригінальний декоративний лицьовий шар.