Яким повинен бути цоколь?
Яким повинен бути цоколь?
06.10.2023

Зведення будь-якої будівлі починається з укладання її основи – фундаменту. Невід'ємною його частиною є цоколь. Він, як і стіни будинку, захищає внутрішній простір від проникнення холодного повітря і опадів (вологи). Хороший фундамент – це надійність усієї конструкції, зниження тепловтрат у холодний період. Якість основи залежить від грамотності проектування. Важливо вибрати правильний матеріал. Продумати питання гідроізоляції, утеплення, облицювання цокольної частини. Оформляючи цоколь будинку, можна наголосити на архітектурі всього будинку. Зробити його цікавим та унікальним.

Мінімально допустима висота зовнішньої частини фундаменту – 35 см. Це найменший із допустимих параметрів. Середня висота це 50-60 см. Високий цоколь – від 65 см та більше. Важливо мати запас для організації вимощення по периметру будівлі. Завдання останньої – захист будівлі від дощів, талих та ґрунтових вод під основу будинку.

Що таке цокольний поверх – розташування, особливості

Цокольною іменується частина будівлі, лінія підлоги в якій – нижче поверхні ґрунту. Заглиблення у ґрунт відбувається не більше, ніж на 50% загальної висоти приміщення. Його стіни – частина фундаменту. Вони утворюють із ним єдиний блок.

Будинки з цокольним поверхом набули поширення як у муніципальній, так і приватній забудові. У них часто розміщуються тренажерні та фітнес зали, більярдні, ремонтні сервіси. Вхід до приміщення має бути окремим (з вулиці). Обов'язковою є наявність вентиляційних отворів та вікон для достатньої інсоляції.

Цокольний поверх у приватному будинку дозволяє збільшити корисну площу на 1-2 поверхах, зменшувати ризик затоплення підземними водами – фундамент під нього заливається ще нижче. Тут можна організувати зберігання сезонного інвентарю, садового інструменту (якщо невелика присадибна територія). Наявність вікон дає природне світло протягом дня.

Розуміючи, що таке цокольний поверх, рекомендації по висоті будуть іншими. Вимоги по висоті – не менше 1,9 м для технічних приміщень і не менше 2,7 м – для житлових. Але це не повноцінний поверх. Переведення його в цю категорію можливе при перевищенні 2 м над рівнем землі. Для зберігання врожаю (овочів, фруктів) краще використовувати підвальне приміщення.

Цокольний поверх – це термін, не ідентичний підвальному. У другому випадку більшість приміщення (по висоті) знаходиться в землі. Вікон найчастіше немає. Заглиблення приміщення відбувається більш ніж на половину. Завдяки цьому протягом року підтримується стабільна температура.

Що таке цоколь – матеріали, конфігурації

Цоколь – це своєрідне підніжжя будівлі, що височіє над рівнем землі. Його висота невелика і становить 0,5-0,9 м. Класифікація моделей за особливостями конструкції:

  1. Западаючий. Надійний, поширений та найбільш економічний варіант. Забезпечує безперешкодний стік потоків води зі стінок. Забезпечує захист гідроізоляційного шару. Потрібно продумати систему водовідведення. Останній у свою чергу запобігає проникненню в стіни конструкції капілярної вологи. 
  2. В одній площині з фасадом. Стіна будівлі та стіна фундаменту лежать на одній лінії. У реалізації це найпростіший варіант. Матеріали облицювання стін та основи однакові або близькі за текстурою. Без контрастних переходів такий зовнішній вигляд може виглядати нецікаво. Урізноманітнити рівну поверхню можна за допомогою кольору або фактур, вибираючи матеріал для цоколя.
  3. Виступаючий. Рекомендується при будівництві з тонкими стінами, при використанні в будівництві декількох типів матеріалів. Така конфігурація допомагає утеплити підлогу. Облицювання, що використовується для обробки фасаду, «лежать» на цоколі. Утеплення основи трохи виступає перед облицюванням.

Розуміння, що таке цоколь дозволяє грамотно підійти до питання вибору матеріалу для основи. Крім того, ця частина будівлі піддається не лише атмосферним, а й механічним впливам. Поширення набули три типи матеріалів. Це цегла, бетонні блоки та монолітні конструкції. Можна також використовувати гранітний камінь. Категорично виключено використання силікатних блоків. Матеріал схильний до руйнівного впливу вологи.

Основа з цегли стійка до низьких температур. Такий фундамент легко викласти власноруч, без залучення техніки. Щоб запобігти просочуванню вологи всередину брусків, краще використовувати повнотілі блоки. Основа з бетонних блоків приваблює міцністю, стійкістю до морозів, плісняви ​​та грибка. Встановлення конструкцій потребує залучення спецтехніки, що значно підвищує витрати. Монолітний фундамент надійно захищає будівлю від вологи. Залізобетонні міцні, зводяться швидко. Під час створення потрібен монтаж опалубки.

Який вибрати матеріал для цоколя

Матеріали для оздоблення основи мають бути міцними, довговічними. Витримувати перепади температури, опади, інтенсивне ультрафіолетове опромінення. Оздоблення захищає споруду від вологи (включаючи конденсат), плісняви, грибка. Цоколь – це важлива частина фасаду та екстер'єру в цілому. Без його оформлення конструкція видається незавершеною.

Окрім облицювання важлива вимога до цоколя – утеплення. Облаштування теплоізолюючого шару необхідне для усунення холодового мосту та запобігання промерзанню ґрунту. Інакше можливе спучування ґрунту та деформація плити на основі першого поверху. 

Популярні варіанти – клінкерна плитка, декоративні штукатурки, природний камінь. Також можна вибрати обробку такими водостійкими матеріалами, як керамограніт, плитка. Використання сайдингу – бюджетний спосіб облицювання цегляної чи залізобетонної конструкції. Ефектно виглядає поєднання гладкої поверхні фасаду та текстурованого нижнього ряду. Перед укладанням каменю або плитки важливо ретельно вирівняти поверхню стін.