Друге світло
Друге світло
08.12.2023

Сучасна архітектура працює з формою, текстурами та навіть освітленням. Від останнього залежить сприйняття приміщення, комфорт людини, енергетична ефективність. Друге світло все частіше стає улюбленим прийомом архітекторів. Його використовують у міських котеджах, модульних компактних будинках, просторих виставкових центрах. Чому ж він подобається людям?

Що таке друге світло і чому воно стає популярним

Архітектурний прийом з'явився кілька століть тому. Ним активно користувалися творці соборів, палаців, резиденцій аристократів. До винаходу електрики висвітлювати великі площі було складно та дорого. Тому максимум використовувалося денне освітлення. На фасади додавали додаткові вікна, отримуючи стильний екстер'єр та заощаджуючи на свічках.

Друге світло – це спорудження будинків із відсутніми перегородками між поверхами. У житлових будинках прийом часто використовується для проектування кімнат загального доступу. Високі стелі з додатковим рядом вікон створюють легкий повітряний простір, пронизаний сонячним промінням.

Прийом застосовують для котеджів середніх або великих розмірів. У маленькій квартирі додаткове природне освітлення не завжди можна організувати через конструкційні особливості будівлі. Скептики вважають, що видалення стелі невиправдано зменшує корисну площу будинку. Однак багато дизайнерів успішно застосовують прийом навіть у мініатюрних спорудах типу «тіні-хауз».

На першому поверсі котеджів розміщують кухню, вітальню, передпокій, кабінет. Відкритий простір із панорамними вікнами доповнюють сходами на другий поверх. Зверху облаштовують спальні або зони відпочинку з розкішним виглядом на кілька ярусів віконних отворів.

Як спроектувати двосвітлу залу

Архітектори рекомендую застосовувати прийом у будинках із площею від 150-200 м2. Зазвичай просторе приміщення закладається ще етапі проектування майбутньої споруди. Однак другий ярус вікон роблять за допомогою демонтажу стельової перегородки та у вже готових приміщеннях.

Двосвітній простір можна організувати в котеджах з різною поверховістю:

 • одноповерховий – об'єднати кімнату з мансардою;
 • двоповерховий – прибрати стелю між двома поверхами;
 • триповерховий – поєднати будь-які два поверхи або об'єднати приміщення до самого даху.

Загальна висота отриманої кімнати має перевищувати 5 метрів. У той же час довжина з шириною кімнати повинна бути більшою за висоту. В іншому випадку, замість стильного простору з додатковим освітленням вийде вузька вежа. Якщо будинок затиснутий щільною забудовою, друге світло не дасть потрібного ефекту. Додаткові вікна не відкриють шикарну панораму, а заради конфіденційності їх постійно доведеться зашторювати.

Друге світло: на що потрібно звернути увагу

При плануванні просторого приміщення враховують:

 1. Сторону світла. Південні вікна даватимуть занадто багато тепла, роблячи мікроклімат некомфортним для проживання.
 2. Особливості будівлі. При проектуванні звертають увагу на розташування несучих конструкцій, а для розподілу навантаження часто додають колони.
 3. Безпека. Встановлюють міцні огородження на верхньому поверсі.
 4. Освітлення. Для вечорів та поганої погоди необхідні потужні освітлювальні прилади.

Друге світло в будинку збільшує площу приміщення та скління, що призводить до великих втрат тепла. Щоб зберегти комфортний мікроклімат, монтують теплу підлогу або збільшують кількість опалювальних приладів. Через підйом теплих потоків повітря на другому поверсі може бути душно, тому при проектуванні приділяють увагу вентиляції.

Чим виділяється будинок з другим світлом

Головні плюси архітектурного прийому:

 • розширюється простір, приміщення наповнюється повітрям;
 • збільшується відсоток освітленості приміщення у світлий час доби;
 • об'ємне природне освітлення додає розкіш в інтер'єр;
 • простір для фантазії дизайнерів.

Високі стіни можна декорувати широкоформатними панно, барельєфами, інсталяціями. Щоб потрапити на верхній поверх, встановлюють сходи, які можуть бути виконані в будь-якому стилі, і сама по собі представляти витвір мистецтва. Флористи часто використовують гарне освітлення та незайняту площу для вертикального озеленення або інших ландшафтних експериментів.

До мінусів другого світла відносять дороге обслуговування. Високі стелі ускладнюють заміну лампочок, навішування штор, косметичний ремонт приміщення або миття вікон на верхньому ярусі. Акустика великого простору може створювати дискомфорт, тому в спальнях рекомендується додати шари звукоізоляції на стіни.

Якщо врахувати всі недоліки на етапі проектування, їх можна звести до мінімуму. Додаткові вікна створять унікальну обстановку. Друге світло перетворить будь-які апартаменти на королівський палац.