Облаштування плоскої покрівлі, плюси та мінуси
Облаштування плоскої покрівлі, плюси та мінуси
11.03.2024

З кожним роком облаштування плоскої покрівлі стає все більш популярним рішенням при будівництві котеджів та приватних будинків. Таке рішення приваблює ергономікою та практичністю. Але є й певні нюанси. Тому, щоб плоский дах на приватному будинку не став джерелом проблем, важливо заздалегідь розібратися у плюсах та мінусах, а також в основних особливостях його влаштування.

Облаштування плоскої покрівлі

Під цим поняттям мають на увазі особливу конструкцію даху, яка зводиться без кроквяної системи. При облаштуванні дотримується мінімальний ухил плоскої покрівлі – трохи більше 5 градусів. Такий нахил потрібний для відведення вологи.

В основі конструкції – посилений покрівельний пиріг. Зважаючи на відсутність крокв, спирається він на стіни будівлі. Витримують такі навантаження найкраще стіни з бетону та цегли. Піноблоки менш міцні, тому для стін із таких матеріалів буде потрібно посилення у вигляді залізобетонного армопоясу під перекриттям.

Переваги

З основних плюсів можна виділити:

 • Скорочення витрат на матеріали. Монтаж плоскої покрівлі не потребує облаштування кроквяної системи, тому скорочуються витрати коштів та часу.
 • Стійкість до вітрових навантажень.
 • Простота та зручність обслуговування.

Якщо пристрій плоскої покрівлі виконано правильно, то можлива її експлуатація для встановлення різного технологічного обладнання, як кондиціонери, сонячні батареї та інше.

Недоліки

Поряд із плюсами, конструкція плоского даху має і мінуси. Серед них:

 • необхідність у будівництві посиленого перекриття;
 • витрати на облаштування системи водовідведення, щоб волога не накопичувалася на поверхні;
 • необхідність чищення даху від снігу або облаштування електропідігріву, щоб він танув;
 • контроль за герметичністю ізоляції.

Всі ці недоліки можна нівелювати за рахунок правильного монтажу плоского даху. Як його виконати і що враховувати – про це далі.

Який буває рівний дах

Горизонтальні системи класифікують за низкою технічних особливостей:

 1. Можливості експлуатації.
 2. Наявність горища.
 3. За конструкцією покрівельного пирога.
 4. З розміщення водостоку.

На даху, що експлуатується, можна не тільки встановити обладнання, але й побудувати басейн, ігровий майданчик, газон або навіть теплицю. Неексплуатовані поверхні для цього не призначені.

У безгорищних системах знадобиться якісне утеплення плоскої покрівлі та організація гідроізоляції. У горищних системах є повітряний прошарок, який забезпечує природну вентиляцію та знижує температурний перепад.

Покрівельний пиріг буває традиційним та інверсійним. У системах першого типу спершу укладають шар утеплювача, а потім гідроізоляцію. В інверсійних навпаки. Спочатку йде гідроізоляційне покриття, а за ним роблять утеплення плоского даху.

Водовідведення буває внутрішнім і зовнішнім. Перший формують із ухилом до центру, де облаштовують воронки-приймачі. Зовнішній передбачає відведення води до країв покрівлі до жолоба.

облаштування плоскої покрівлі

Яким має бути утеплювач для плоскої покрівлі

Основна вимога – стійкість до навантажень. Крім того, вибираючи утеплювач для плоскої покрівлі, варто враховувати технічні характеристики:

 • Керамзит. Він добре переносить навантаження, довговічний, негорючий.
 • Пінополіуретан або пінополістирол. Легкі, стійкі до впливу вологи, але тендітні. Утеплення плоскої покрівлі ППУ варто робити, якщо не передбачається її експлуатація.
 • Мінеральна вата. Легка, має низький показник теплопередачі, глушить шум. Але при намоканні мінвата втрачає ізоляційні показники.

Окрім утеплювача, важливо також вибрати покрівельні матеріали.

Покрівельні матеріали для плоскої покрівлі

Основною вимогою до горизонтального даху є стійкість до погодних факторів та міцність. Відповідають цим вимогам такі рішення:

Мастична покрівля

Це безрулонна технологія. Основним матеріалом виступають бітумні, бітумно-латексні або бітумно-гумові мастики. Монтаж плоскої покрівлі зводиться до укладання армуючого шару та приклеювання його емульсією. Після затвердіння наноситься покрівельна мастика.

Такий дах водонепроникний, довговічний і стійкий до зносу, до того ж, простий і швидкий у монтажі.

Рулонна покрівля

У цьому випадку використовуються поліестер, склотканина, скловолокно або інші гідроізоляційні полотна. Перед укладанням на обидві сторони наноситься в'яжучий склад, а на лицьову поверхню додатково накладають захисне покриття: посипання або плівку.

Монтаж виконується способом наплавлення 2-3 шарів матеріалу на основу. Таким чином виходить безшовне покриття та забезпечується надійна гідроізоляція плоскої покрівлі. Термін служби такого даху становить 20-30 років.

Мембранна покрівля

Мембрана – це багатошарове полімерне полотно. Буває на основі ПВХ, ЕПДМ та ТПО матеріалів. Всі покриття – міцні, еластичні та вологостійкі.

Найпоширенішою є ПВХ мембрана для плоскої покрівлі. При монтажі укладають матеріал в один шар, а стики з'єднують зварюванням або клеєм.

Загалом горизонтальний дах – зручне рішення для дому. Сучасні матеріали для плоскої покрівлі дозволяють створити практичне, довговічне та міцне покриття. Головне – правильно виконати монтаж, тому довіряти цей процес потрібно лише досвідченим будівельникам.