Як утеплити стіну зсередини
Як утеплити стіну зсередини
11.03.2024

З кожним роком утеплення стін зсередини стає все більш затребуваним. Вдаються до цього рішення як у комплексі із зовнішньою теплоізоляцією, так і в ситуаціях, коли зовнішня обробка не виконана або неможлива. Але пропорційно з популярністю методу, ростуть і суперечки про те, чи доцільно робити утеплення будинку зсередини. Є багато прихильників та противників даного методу. Щоб розібратися – розглянемо переваги та недоліки рішення, а також тонкощі, які слід знати та дотримуватися під час проведення робіт.

Внутрішнє утеплення стін будинків та квартир

Щоб розуміти, чи потрібна вам теплоізоляція зсередини, слід розібратися у спірних питаннях, вивчити плюси та мінуси вирішення.

Переваги утеплення стін зсередини

До внутрішньої теплоізоляції зазвичай вдаються у випадках, коли немає іншого способу підвищити енергоефективність приміщення. Метод поступається зовнішньому утепленню за показниками зниження тепловтрат, але має ряд переваг:

 1. Роботи з утеплення всередині можна виконувати цілий рік.
 2. Простота виконання. Не потрібні будівельні риштування або послуги промислових альпіністів.
 3. Не потрібні дозволи та погодження.

Плюс до цього, утеплення квартири зсередини допомагає зменшити втрати тепла, підвищити температуру в приміщенні та в перспективі економити на оплаті комунальних послуг.

Недоліки утеплення стін зсередини

Поряд з перевагами, рішення має і мінуси. Багато будівельників скептично ставляться до утеплення стін зсередини, оскільки цей процес супроводжується великою кількістю нюансів:

 1. Зменшення площі. Мінімальна втрата – 5 см на всіх стінах, але можна схитрувати і несучі внутрішні стіни не утеплювати.
 2. Потрібна підготовка приміщення. Щоб утеплити стіну зсередини, потрібно винести всі речі, зняти обробку.
 3. Необхідна організація вентиляції, монтаж металевих конструкцій для захисту від конденсату.

Ще один мінус внутрішнього утеплення полягає в тому, що поступово може проступити волога, через що розвивається грибок, з'являється цвіль.

Як уникнути негативних моментів внутрішнього утеплення

Незважаючи на вдосконалення будівельних технологій, появу нових практичних матеріалів, не всіх мінусів можна уникнути. Наприклад, доведеться змиритися із зменшенням площі. Щоб утеплювач для стін забезпечив якісну ізоляцію від холоду, потрібний товстий шар матеріалу.

Інша ситуація з мікрокліматом у приміщенні. Якщо при утепленні встановити вентиляцію та вибрати теплоізоляцію, яка не пропускає пар, то можна не бояться скупчення вологи та грибка.

Як утеплити стіну зсередини правильно

Робота складається з кількох етапів. Важливо розібратися, як утеплити стіну зсередини, щоб уникнути вищеописаних негативних наслідків.

Перше, що необхідно зробити – підготувати стіну. Поверхню перед утепленням необхідно вирівняти за допомогою штукатурки та обробити протигрибковим засобом.

Далі можна починати монтаж. Для цегляних стін утеплення включає такі роботи:

 • приклеювання теплоізоляційного матеріалу до стіни;
 • після застигання клею додатково слід закріпити ізоляцію дюбелями;
 • оздоблення.

Стіни з бруса утеплювати зсередини слід трохи інакше:

 • закріплення захисної мембрани (важливо залишити невеликий вентиляційний зазор);
 • монтаж обрешітки;
 • закладка теплоізоляційного матеріалу (додатково можна покласти пароізоляційну плівку);
 • оздоблення.

Загалом утеплення стін зсередини процес не складний. Але важливо правильно вибрати матеріал та розрахувати товщину його шару. Від цього залежать теплозберігаючі властивості ізоляції.

утеплення стін зсередини

Розрахунок товщини утеплювача

Шар матеріалу впливає на якість теплоізоляції. Підбирати товщину потрібно з урахуванням типу та товщини стін та показника опору теплопередачі (L=0,47). Щоб було легше зорієнтуватися, наведемо приклад з розрахунком утеплення для цегляної стіни товщиною 50 см:

R = 0,5/0,47 = 1,06 С/Вт.

Норма такого показника – 3,15. Різниця при цьому становить:

3,15-1,06 = 2,09.

Далі беремо коефіцієнт теплопровідності умовного матеріалу та множимо на отриману різницю. Умовно приймемо за приклад показник пінополістиролу (0,042):

D = 2,09*0,042 = 0,087.

Тобто утеплювач стін усередині повинен бути товщиною 87 мм. Можна брати із запасом – 100 мм.

Чим утеплювати стіни всередині будинку: види утеплювача

Тепер розберемося, які матеріали можна використовувати. Утеплювачі стін представлені на ринку у великій різноманітності, тому варто порівняти основні характеристики популярних видів.

Мінеральна вата

Це доступний матеріал для утеплення стін, простий у монтажі, але працювати потрібно у спецодязі та респіраторі. Ще – волокна мінвати пропускають вологу і характеризуються високою паропроникністю, через що під нею згодом може розвинутися грибок.

Пінопласт

Це легкий та бюджетний матеріал, який добре зберігає тепло та випускається у листах різної товщини. Але є й недоліки: низька паропроникність, горючість, рихлість (легко ушкоджується).

Ізолон

Щоб утеплити стіни зсередини у приватному будинку, можна використовувати блочний матеріал. Він легкий, приємний на дотик, має однорідну структуру, довговічний (служить щонайменше 80 років). Ізолон не кришиться, не пропускає пар, не боїться механічної дії та поєднується з різними видами матеріалів. Вважається одним із найкращих рішень для утеплення стін усередині.

Але ізолон не стійкий до хімічних сполук і ціна на нього вища, ніж на альтернативні рішення.

Пінополістирол

Термоізоляція цього матеріалу краще, ніж у пінопласту. Він легкий та простий у роботі, не пропускає пар. Але є пінополістирол дорожчий за той же пінопласт, від чого утеплення вимагатиме великих витрат. При покупці краще вибирати аркуші із замковою системою з'єднання, щоб уникнути проникаючих зазорів.

Пінополіуретан

Якщо стоїть завдання утеплити зсередини холодну бетонну стіну та зберегти простір, то цей матеріал – оптимальне вирішення. Теплопровідність пінополіуретану становить до 0,028, що дозволяє укладати його тонким шаром. Для нього також не потрібний каркас, монтаж гідроізоляції та попереднє вирівнювання поверхні.

Наостанок відзначимо, що утеплення будинку чи квартири зсередини – раціональне рішення. Цей захід допоможе зберегти тепло, захистить від холоду. Але важливо вибрати відповідний матеріал, розрахувати відповідну товщину і правильно виконати монтаж, щоб уникнути неприємностей у вигляді високої вологості та плісняви.