Утеплення фасадів – один із найнадійніших способів підвищити теплоізоляцію будинку чи квартири, вберегти стіни від вологи та грибка. Таке оздоблення допомагає надати будівлі естетичного вигляду, приховати дефекти, тріщини та нерівності. Виконується утеплення фасаду із застосуванням спеціальних матеріалів, які представлені у продажу у великій кількості. Між собою вони відрізняються не лише вартістю, а й експлуатаційними властивостями. Розповідаємо про особливості матеріалів для утеплення будинків, переваги та недоліки.
Переваги зовнішнього утеплення фасадів
Основним джерелом тепловтрат є стіни. Вирішити проблему допоможе утеплення будинку зовні.
При цьому існує багато суперечок про те, що краще: утеплити фасад чи приміщення зсередини. Будівельники одностайно сходяться на першому варіанті. Утеплення фасаду будинку має низку переваг:
- не приховується житлова площа;
- вирішується проблема з розгерметизацією стиків у панельних будинках;
- забезпечується захист стін від вологи та висолів;
- попереджуэться механічна деформація стін.
Цей захід дозволяє також економити на опаленні та витратах за комунальні послуги.
Чим утеплити будинок зовні: вибір матеріалу для теплоізоляції фасаду
Зовнішнє утеплення стін дозволяє вирішити кілька проблем: знизити тепловтрати, приховати дефекти та захистити від вогкості на довгі роки. Але термін служби та практичність рішення безпосередньо залежать від виду матеріалу.
Пінопласт для утеплення будинку зовні
Матеріал на 98% складається з повітря. Тому такий утеплювач для стін зовнішній має високі ізоляційні властивості і легкий, не обтяжує фасад.
Серед основних властивостей матеріалу відзначимо:
- низьку теплопровідність – приблизно 0,04 Вт/м*К;
- низьке вологопоглинання, завдяки чому виступає гідроізолятором;
- високу паропроникність – 0,05 мг/м*год*Па.
Але пінопласт має тендітну структуру, через що фасад може пошкодитися. До того ж термін служби – до 25 років, що нижче, ніж інші матеріали.
Зазначимо, що випускається пінопласт пластами різної товщини. Якщо не знаєте, яким пінопластом краще утеплювати стіни, рекомендуємо звернути увагу на марки ПСБ-С35 та ПСБ-С25. Вони міцніші, мають високий клас пожежної безпеки, тому добре підходять для фасаду. Товщина пінопласту для утеплення будинку зовні має бути щонайменше 100 мм. Але важливо вибирати якісну продукцію перевірених виробників.
Екструдований пінополістирол для зовнішнього утеплення стін
Це покращена версія пінопласту з однорідною структурою. Пінополістирол більш міцний, має інші відмінні властивості:
- низькою теплопровідністю – 0,029-0,032 Вт/м*К;
- низьким показником вологопоглинання (менше, ніж у пінопласту);
- стійкістю до грибків, гниття;
- довговічністю (служить до 50 років);
- легкістю.
До мінусів варто віднести вищу ціну та низьку паропроникність (0,013 мг/м*ч*Па). Тому утеплення стін зовні пінополістиролом вимагає організації вентиляції. В іншому випадку фасад буде сиріти.
Зовнішнє утеплення фасадів мінеральною ватою
Ще один популярний та доступний матеріал. До його переваг варто віднести:
- високу паропроникність;
- хороші показники звукопоглинання;
- негорючість;
- великий термін служби (фасади з плитковою мінватою гарної якості здатні протриматися до 50 років).
При виборі мінеральної вати важливо врахувати густину. Щоб утеплення зовнішніх стін було ефективним, слід вибирати матеріал, щільність якого мінімум 120 кг/м3. Але він буде важчим за пінопласт рази в 3, що створює навантаження на фасад.
Утеплення будинку зовні пінополіуретаном
Теплоізоляційні матеріали для утеплення фасаду можуть бути не тільки плитковими, а й рідкими. Як пінополіуретан. Він під тиском наноситься на поверхню, внаслідок реакції з повітрям перетворюється на піну, яка застигає та утворює суцільний шар. Таким чином, монтаж відбувається швидше та вимагає менше зусиль. До переваг рішення утеплити будинок пінополіуретаном можна віднести:
- низьку теплопровідність – до 0,04 Вт/м*К;
- стійкість до горіння;
- високі показники гідроізоляції;
- хорошу паропроникність – до 0,03 мг/м*год*Па;
- міцність структури (можна не армувати);
- проникає у важкодоступні місця, заповнює та вирівнює всі нерівності.
Але ППУ руйнується під впливом УФ, тому вимагає обов'язкового оздоблення.
Утеплення фасаду термопанелями
Даний матеріал поєднує в собі утеплювач та оздоблювальний шар. Як теплоізоляційний шар використовується в основному пінополістирол або пінополіуретан, зовнішня сторона оформлена плиткою, штучним каменем, керамогранітом.
Великим плюсом такого утеплювача стін зовні є економія часу на оздоблення. Але вартість його вища порівняно з іншими матеріалами.
Чим краще утеплити будинок зовні залежно від виду стін
Щоб правильно вибрати теплоізоляційний матеріал для фасаду, важливо враховувати паропроникність. Щоб відповісти на запитання, чим краще утеплити будинок ватою або пінопластом, або може бути екструдованим пінополістиролом, порівняємо цей показник:
- Найкращі параметри паропроникності у мінвати. Її можна використовувати для утеплення фасадів будівель з дихаючих будматеріалів – бруса, цегли, пористого бетону.
- Середні показники у пінопласту. Він підходить для утеплення будинків з будь-яких будматеріалів, крім дерева.
- Найнижчі показники у екструдованого пінополістиролу. Його краще використовувати для монолітних, залізобетонних і каркасних будинків, для яких характерна невисока паропроникність. Але в будь-якому випадку обов'язково потрібна система вентиляції.
Підсумовуючи, відзначимо, що зовнішня теплоізоляція – раціональне та грамотне рішення, яке дозволить економити на опаленні та покращити мікроклімат у приміщенні. Але важливо правильно утеплити будинок ззовні. Зокрема – підібрати потрібний матеріал з урахуванням характеристик стін. Грамотний підхід виправдає витрати та забезпечить бажаний результат.