Види дахів житлових будинків
Види дахів житлових будинків
25.12.2023

Від вибору даху залежить зручність будівлі та її зовнішній вигляд. Особливості монтажу, різноманітність конструкцій, а також їх характеристики потрібно ретельно вивчити перед реалізацією проекту та початком будівництва.

Плоскі та скатні дахи: в чому різниця?

За типом нахилу розрізняють плоскі та скатні дахи. Перша - характерна для будівель у мінімалістичному стилі, на зразок хай-тек чи лофт. Плоска покрівля не має видимих ​​спадів та схилів, а рівень нахилу не перевищує 10 градусів. Перевага такого даху – економія матеріалів та фінансів. Будівельні роботи не займають багато часу та не вимагають демонтажу старого покриття, якщо воно помірно зношене. На горизонтальній площині можна швидко замінити пошкоджений сегмент. Однак такий дах має і видимі недоліки:

  • необхідність гідроізоляції для запобігання накопиченню опадів;
  • проблеми зі збиранням снігу: очищення проводиться вручну. При неправильно розрахованому потенційному навантаженні сніжний мішок може проламати дах;
  • обов'язкова система водовідведення.

Скатні дахи не накопичують сніг та дощову воду за рахунок несучих елементів конструкції. Через ухил опади самі видаляються з поверхні. Скатні покрівлі служать додатковим затемненням та захистом від прямих сонячних променів за рахунок карнизних звисів. Водовідвідні труби та жолоби на даху більш надійні. Наскрізні отвори скатного покриття герметичні. Дахи з великим нахилом підходять для будівництва малоповерхових будівель. А простір між фасадом і дахом може бути горищем.

Види дахів скатного типу

Структура даху включає кілька важливих компонентів: кроквяну систему, гідро- та термоізоляційний шар, вентиляційні системи, системи водостоку та саму покрівлю.

Односкатний дах: простота та надійність

односкатний дах

Проектування такої покрівлі підходить у випадках, коли будівля має сторони різної довжини. Односхилі дахи часто застосовуються для навісів, складських приміщень або невеликих будівель, де необхідна проста конструкція. Кроквяні ноги спираються на несучі стіни - так утворюється єдиний схил. Кут його нахилу може змінюватися, дах немає примикань і ковзанів. Покрівельне покриття кріпиться рівними рядами. Для монтажу не передбачено додаткових елементів.

Переваги двоскатного даху

Найпоширеніша серед усіх видів дахів житлових будинків. Фронтон покриття трикутний, мауерлат з одного боку кріпиться до стін, з другого - до конькового бруса, встановленого посередині покрівельної конструкції. Крокви, розташовані під нахилом до стін, формують скати. Вони бувають подовжені та асиметричні. Покрівля практично не має стиків та з'єднань. Головний плюс двосхилого даху - застосування до будинків з різними плануваннями. Проста форма та мінімальні відходи матеріалів значно заощаджують час монтажу.

Кроквильна система мансардного даху та його планування

Для спорудження покрівлі найкраще підходять ламані дахи. Будова верхнього ската може бути будь-якою, а ось нижній формується з наслонних кроквяних ніг. Площини згинаються під тупим кутом, утворюючи ребро. У мансардному покритті передбачені спеціальні ребра жорсткості. Мансарда дозволяє спроектувати додаткову кімнату без будівництва повноцінних стінок. Таке помешкання називається мансардним поверхом. Конструкція витримує величезні навантаження. Незвичайний екстер'єр та естетична привабливість – безумовні плюси.

Вальмовий дах

вальмовий дах

Має на увазі покрівлю з чотирьох скатів. Два їх мають форму трапеції, інші, торцеві, нагадують трикутник і кріпляться від конька до карниза. Біля опорної балки розташовуються кутові ребра. На основу з балок і крокв кріпиться каркас та зовнішнє покриття. Конструкція виходить жорсткою та стійкою до деформацій. Форма даху не затримує опади. Вальмова покрівля протистоїть сильним вітрам за рахунок похилих схилів: ураган не створюватиме навантаження на фронтони. Деякі види такої покрівлі, наприклад, голландська, візуально роблять будівлю нижчою. З основних недоліків - малий підпокрівельний простір, складна технологія та дорога установка.

Ламаний дах - конструкція та монтаж

ламаний дах

Підходить для споруд квадратної форми. Покрівля не тільки перетворює зовнішній вигляд будівлі, але дозволяє раціонально використовувати простір під дахом. У ламаній конструкції кожен скат має свою лінію вигину, де змінюється рівень нахилу. Фронтон зазвичай трикутний. Ступінчаста форма ламаного даху створює зручні та просторі мансардні поверхи, що додатково розширює житлову площу. Змінені кути нахилу оптимальні для встановлення сонячних панелей та підвищення енергоефективності будівництва. Ламана покрівля - функціональний та стильний варіант.

Багатощипцевий дах

Конструкція дуже складно встановлюється, адже складається з великої кількості ребер, розжолобків. Застосовується при спорудах багатокутної форми і утворює пірамідальний верхній елемент будівлі або вежі. Складається з декількох скатів, що сходяться у вершині і створюють вістря, що нагадує шпіц. Каркас щипцового даху може бути дерев'яним або металевим, він є основою для підтримки зовнішнього покриття та міцності конструкції. Схема покрівлі та її візуал можуть суттєво змінюватись в залежності від стилю будівлі.

Комбінована покрівля

багатощипцевий дах

Зустрічається на корпусах приватних будинків, багатоповерхових будівель та технічних споруд. Складається їх кількох елементів різної форми, тому симетричне двосхиле покриття доповнюють багатогранними покрівлями. Конструкції дуже складно вмонтовувати. Серед їх переваг:

  • можна поєднувати різні функціональні елементи: мансардні поверхи, тераси та криті балкони;
  • адаптація до умов ділянки, включаючи нерівності місцевості, дерева, архітектурні обмеження та інші фактори;
  • оптимальне використання простору.

Комбіновані дахи вимагають ретельного проектування та витрат на будівництво. Можуть виникати труднощі у ремонті, проблеми з утепленням та гідроізоляцією.

Вибір надійного та зносостійкого виду покриття при будівництві – важливий етап. Функціональна покрівля, яка відповідає параметрам проекту та перевагам власника - запорука гарного візуалу будівлі та тривалої експлуатації.