У комфортному будинку за визначенням затишно, спокійно та легко дихати. Чистота повітря в приміщенні впливає на самопочуття та на збереження всієї конструкції будинку. Тому вентиляція у приватному будинку – основний технологічний етап будівництва. Якщо припуститися помилок, доведеться витрачати час і ресурси на реновацію, щоб забезпечити нормальний повітрообмін у житловому будинку.
Навіщо потрібна вентиляція в приватному будинку
Вільна та правильно облаштована циркуляція повітря в будинку необхідна для регулювання вологості, температури та безпеки житлового середовища. Її порушення супроводжується такими проблемами:
- нестача свіжого повітря через підвищення концентрації вуглекислого газу;
- розвиток вогкості, що супроводжується затхлим запахом;
- розвиток грибків та цвілі, що викликають пошкодження конструкції та негативно впливають на здоров'я мешканців;
- пересихання підлог та дерев'яних конструкцій;
- порушення температурного режиму – сухість та задуха влітку, вогкість та холод узимку.
Система вентиляції приватного будинку має бути закладена та правильно розведена ще на етапі зведення стін та перекриття поверхів. Щоб забезпечити правильний відтік переробленого повітря, важливо врахувати планування, технологічні особливості будівництва.
Види вентиляції в приватному будинку
Система повітряної циркуляції в будинку може бути природного та механічного типу. Останній включає припливну, припливно-витяжну та витяжну конфігурації.
Як працює природна вентиляція у приватному будинку
Вентиляція з природним потоком повітря передбачає повітрообмін за рахунок перепаду тиску всередині будинку та на вулиці. Вона передбачає надходження повітря з відкритих вікон, а відтік - через вентиляційні канали, вбудовані у стіни.
З огляду на високу герметичність сучасних будинків, природна вентиляція часто не справляється зі своїм завданням. При ній можуть виникати підвищені втрати в холодні сезони, низький рівень шумоізоляції за рахунок порожнеч у стінах, задуха влітку через відсутність перепаду температур.
Коли потрібна примусова вентиляція в приватному будинку
Якщо від вентиляції природного типу ефект занадто слабкий, застосовують примусову систему. Її відрізняють такі переваги:
- Створення комфортного мікроклімату із достатньою концентрацією чистого повітря. Без неї мешканці можуть відчувати слабкість, хронічну втому, часті головні болі.
- Підтримка температурного режиму – при хорошій вентиляції не потрібно часто відкривати вікна, що призводить до втрати тепла, перевитрати енергії на опалення взимку та втрати накопиченої прохолоди влітку.
- Підтримка рівня вологості – пересушене повітря в будинку шкідливе для дерев'яного оздоблення та меблів, а також дихальних шляхів. Підвищена вологість викликає конденсат, що провокує утворення плісняви та вогкості.
Примусову вентиляцію можна монтувати у готові повітряні канали, а також проводити з нуля у стінах. Вона буває централізованою та децентралізованою.
Примусова система з централізованим управлінням є цілісним блоком елементів з єдиним центром. Її слід монтувати у спеціально відведеному місці.
Приклад децентралізованої вентиляційної системи – стіновий. У цьому випадку в кожному приміщенні встановлюються локальні відведення повітря з функцією припливу і витяжки.
Що таке комбінована вентиляція
Краще рішення у разі неефективної роботи природного повітрообміну – припливно-витяжна вентиляція в приватному будинку. Вона складається з повітряних каналів та допоміжних пристроїв для повітрообміну. Оснащується очисними фільтрами, що блокують забруднюючі частинки та алергени. Буває три типи:
- витяжний осьовий вентилятор з механічним припливним бризером;
- примусовий вентилятор у стінній витяжці з припливним клапаном;
- припливно-витяжна установка з рекуператором.
Комбіновану систему варто оснастити рекуператором – механізмом прогріву повітря, що надходить, за допомогою енергії відтоку. Така система заощаджує до чверті вартості опалення.
Умова якісної роботи вентиляції – установка індивідуальних витяжного та припливного каналів у кожній кімнаті. Їхнє розміщення та коректне налаштування потребує професійної підготовки.
Як проектується вентиляція в приватному будинку через стіну
Система вентиляції у приватному будинку здійснює фільтрацію повітря. Стіновий монтаж забезпечує подачу свіжого повітря з вулиці до житлових приміщень будинку – спальню, дитячу, зал, кабінет, а також забору повітря з технічних приміщень – кухні, санвузлів.
При розрахунку параметрів системи вентиляції закладається основний принцип: кількість припливного повітря має дорівнювати кількості витяжного повітря. Завдяки йому в будинку завжди підтримуватиметься достатня для комфортного дихання циркуляція.
Згідно з будівельними нормами, створення нормального мікроклімату потребує відповідності таким показникам витрат повітря на одну людину:
- мінімально допустима норма – 15 м3/год;
- оптимальний показник – 25 м3/год;
- підвищений комфорт – 36 м3/год.
Ці показники використовуються при підборі вентиляційного обладнання та типу системи повітрообміну.
Переваги та недоліки стінової вентиляції приватного будинку
Стінова вентиляція – один із доступних способів покращити мікроклімат у будинку без перевитрати часу та грошей. Вона замінює дороге обладнання. Встановити стінові димарі можна в будь-якому приміщенні.
При цьому така система має кілька особливостей:
- постійний шум – у відкритому каналі, що веде на вулицю, чується гомін вітру;
- якість роботи вентиляції залежить від правильного розташування в стіні – саме у цій зоні буде найвища концентрація чистого повітря.
Монтаж вентиляції крізь стіну можливий самотужки. Серед інших систем ця найменше потребує професійної підготовки.