Різновиди оздоблення стін
Різновиди оздоблення стін
11.02.2024

Часто, щоб освіжити ремонт, достатньо переклеїти шпалери. Але якщо заглибитись у питання, можна підібрати оригінальні варіанти оздоблення стін та кардинально змінити стилістику житла. На ринку будівельних матеріалів представлені різні стінові покриття для будь-яких умов експлуатації на різний бюджет.

Навіщо потрібне оздоблення стін

Варіанти оздоблення стін можуть підкреслити різний інтер'єр – від ошатного рококо до просторого хай-тек. Змінивши шпалери на штукатурку, доповнивши фарбування дерев'яними панелями до половини стіни, можна кардинально змінити настрій інтер'єру, освіжити ремонт.

Але фінішна обробка стін виконує набагато більше функцій, крім декоративної. Насамперед – захисну. Будь-яке покриття на стінах захищає їх від промерзання, впливу ультрафіолету, вологи. Деякі види покриттів стійкі до плісняви, тому захищають конструкцію від розвитку грибків, які є шкідливими для здоров'я. Додатковий шар на стіні надає звукоізолюючу функцію, знижуючи прохідність шуму як ззовні, так і зсередини.   

Коли виконується внутрішнє оздоблення стін

Технологія внутрішнього оздоблення залежить від вибраного матеріалу. Для шпалер і плитки потрібно спеціальний клей, для кам'яних панелей спеціальний композитний розчин, дерево кріпиться на алюмінієві напрямні. Але перед чистовим оздобленням потрібно ґрунтовно підготувати поверхню.

Квартири у нових будинках здаються на етапі чорнового оздоблення. Вона передбачає штукатурку голої цегли або блоків, вирівнювання поверхонь, їх підготовку під фарбування, декоративну штукатурку або інше покриття.

При будівництві приватного будинку перш ніж приступати до фінішного оздоблення стін, необхідно провести всі комунікації – електричне розведення, покладене в штроби, а також опалювальні, каналізаційні труби.

Популярні види оздоблення стін

При виборі матеріалів для внутрішньої обробки варто керуватися загальною концепцією ремонту. За допомогою покриття можна підкреслити ніжність та витонченість або акцентувати брутальність дизайну. Оздоблювальні матеріали також відрізняються вимогливістю до стану поверхонь, складністю кріплення, практичними властивостями.

декоративна штукатурка

Декоративна штукатурка

Фактурна штукатурка широко застосовується у сучасному дизайні інтер'єрів. Традиційно вона використовується в кухнях, вітальні, коридорах, ванних кімнатах. Різноманітність текстур, візерунків, необмежені колірні можливості мотивують використовувати її також у спальнях, вітальні, дитячі. Внутрішнє оздоблення декоративною штукатуркою виглядає стильно, легко підтримується в чистоті за рахунок покриття водостійкими фарбами.

Декоративна штукатурка буває декількох видів:

  • мінеральна – найбільш безпечна, екологічно чиста, вогнестійка, несприйнятлива до ультрафіолету, перепадів температури, вологості;
  • акрилова – еластична консистенція дозволяє легко наносити її, покривати виступи, еркери. Стійке, паронепроникне покриття довговічне, не втрачає свіжості з часом;
  • фактурна – містить у складі абразиви – волокна, кам'яну крихту, які, розподіляючись по суміші, утворюють оригінальні візерунки, імітують фактуру гірської породи, кори;
  • венеціанська – за рахунок специфічного складу імітує візерунки мармуру, бурштину, малахіту, агату.

Багато видів штукатурки легко наносяться, не вимагають спеціальних навичок, тому за їх допомогою можна зробити недорогий, але ефектний ремонт.

Шпалери

Найпоширеніший тип обробки стін. Шпалери доречні в усіх приміщеннях, за винятком ванної кімнати. Їх характерно дуже багато фактур, малюнків, квітів. Однотонні шпалери розширять, упорядкують простір, дрібний візерунок підійде для невеликих приміщень, великий – для просторих кімнат.

Залежно від основи – паперової, флізелінової, вінілової, тканинної, – шпалери набувають додаткової вологостійкості, міцності, шумонепроникності.

При виборі шпалер варто орієнтуватися на умови приміщення, для якого вони призначені, а також підбирати спеціальний клей під певну основу.

Дерево

Фактура натурального дерева доречна для інтер'єрів у скандинавському стилі, кантрі, рустик, прованс, лофт. Обшити стіни можна не тільки традиційною вагонкою, але й дерев'яними панелями, які добре поєднуються зі штукатуркою та шпалерами. Кожна порода дерева має характерний малюнок, розташування волокон. Найчастіше вибирають дуб, ясен, горіх, бук, сосну, модрину.

Можна заощадити та замінити натуральне дерево панелями з його похідних – МДФ або ДСП зі шпоном, що імітує певну породу.

Камінь

Кам'яні панелі на стінах надають інтер'єру ґрунтовності, брутальності. У продажу є панелі з натурального та штучного каменю, а також гіпсова імітація цегли різних кольорів, фактур, за допомогою яких можна створити акцент у будь-якому приміщенні. Натуральний камінь відрізняється великою вагою, тому для стін із гіпсокартону краще підібрати імітацію.

Фарба

За допомогою фарби можна швидко реалізувати недорогий ремонт за умови гарного стану стін. Нерівності, дефекти слід заздалегідь вирівняти штукатуркою. Для ванної кімнати та кухні підходить силікатна фарба, стійка до вологості, перепадів температури. Передпокій, коридори без вікон можна пофарбувати олійними та алкідними фарбами. вони стійкі до механічних пошкоджень, вологості, але вигоряють, тріскаються під впливом ультрафіолету. Водоемульсійні та акрилові фарби – найекологічніші, нетоксичніші, швидко сохнуть, але легко стираються, тому підходять тільки для житлових кімнат, крім дитячої.

оздоблення стін кахлем

Плитка

Без плитки важко уявити кухню та санвузол. Внутрішнє оздоблення кахлем довговічне, не вимогливе до догляду. Залежно від мікроклімату приміщення можна вибрати глазуровану, клінкерну, керамогранітну плитку. На кухонному фартуху ефектно виглядає мозаїка. Для ванної, туалету краще вибирати однакове забарвлення.

Для укладання плитки потрібні спеціальні навички, також це трудомісткий процес, тому його краще доручити майстру.