Будинок у скандинавському стилі
Будинок у скандинавському стилі
08.11.2023

Скандинавський стиль є не тільки архітектурним напрямом, а й втілює в собі філософію життя, яка зародилася в суворій гірській місцевості в умовах несприятливого клімату. Основою скандинавської архітектури є готовність до будь-яких погодних умов, характерних для гірських регіонів. Цей стиль вирізняється своїм стриманим та лаконічним виглядом, що робить його одночасно виразним та зручним для сучасного життя.

Не всі будинки, для створення яких архітектори черпають натхнення із країн Скандинавії, таких як Швеція, Норвегія та Данія, мають однаковий зовнішній вигляд. Хоча при згадці "скандинавського стилю" дизайнери зазвичай асоціюють його з деякими характерними рисами. Скандинавські будинки сучасності, зведені в різних частинах світу, можна впізнати за базовими архітектурними особливостями, проте між ними все ж таки є різниця.

Скандинавський будинок: походження стилю

Архітектурний стиль у країнах Скандинавії бере свій початок з часів вікінгів, які будували подовжені будинки, які надалі використовувалися фермерами, з прилеглими коморами та внутрішніми дворами. Сьогодні багато будинків у цьому стилі перейняли той дизайн, але все ж таки досить сильно перетворилися.

Нинішній інтерес до сучасного скандинавського дизайну сягає своїм корінням на початок 1950-х років. Шведські та датські дизайнери заявили про себе світу новими ідеями, працюючи в цьому напрямку. З того часу спостерігається стійкий інтерес до скандинавського стилю будинку в різних частинах світу.

Велику частину елементів стиль узяв із шведської архітектури. У ті роки десятки нових будинків обладнали високими вікнами з важкими дерев'яними рамами. При цьому з одного боку будівлі обов'язково було велике вікно з панорамним виглядом або невелика тераса. Найчастіше дерев'яні будинки піддавалися мінімальній обробці з метою збереження благородної природної текстури матеріалу. Колірну гаму скандинавський стиль перейняв з особливостей фінського домобудівництва, де активно використовувалися теплі, але не яскраві відтінки, зокрема багряний, коричневий, цегляний, охра та беж.

Будинок у скандинавському стилі: всередині та зовні

Зовні будинки у скандинавському стилі виглядають досить просто, але вишукано. При їх будівництві використовують виключно природні матеріали, щоб вони поєднувалися з довкіллям. Для облицювання використовують дерево, камінь та цеглу. Простота форм також є характерною рисою. Палітра кольорів проста, але при цьому виразна — переважають натуральні, сірі та білі відтінки. Скандинавські будиночки зводяться таким чином, щоб усередині було достатньо природного освітлення, тому часто трапляються великі вікна з дверима зі скла. Для зовнішнього вигляду будинку характерні:

 • два поверхи;
 • стулкові вікна;
 • черепний дах;
 • ганок та тамбур.

Дизайн інтер'єру також має особливості. У таких будинках дизайнери віддають перевагу відкритим планам на поверсі, без складних поділів простору. Для обробки всередині застосовують виключно екологічно чисті матеріали. Кольори вибирають нейтральні — бежевий, білий, коричневий, кремовий, сірий, чорний. Якщо потрібно зробити яскравий акцент, використовують кольори, які часто зустрічаються в природі — жовтий, зелений, оранжевий, синій. При облаштуванні приміщень вибирають дерев'яні меблі, вовняні килими, часто інтер'єр доповнюють каміном. Серед інших характеристик інтер'єру:

 • низькі стелі;
 • необроблені дерев'яні підлоги;
 • дров'яні печі;
 • відкриті дерев'яні балки;
 • мансардні вікна.

Зовнішнє та внутрішнє оформлення будинку ідеально перегукуються між собою, створюючи цілісну картину. Використання натурального дерева як головного матеріалу у будівництві має не лише естетичне, а й практичне значення. Аромат та тепло деревини створюють особливу атмосферу домашнього затишку.

З роками скандинавський стиль переймає нові риси, через що стає більш ексклюзивним та виразним. В останні роки скандинавські будинки часто забарвлюють у чорний колір. Це нововведення, тому що у Швеції ви навряд чи зустрінете подібні рішення.

Скандинавський стиль в інтер'єрі: унікальність стилю

Такий стиль у дизайні екстер'єру та інтер'єру заявляє про себе унікальністю та особливими виразними рисами, які роблять його видатним серед інших архітектурних стилів. Ось його кілька особливостей:

 1. Мінімалізм. Скандинавський стиль відрізняється простотою. У будинках у цьому стилі переважають прямі лінії, відсутність зайвого декору та ненав'язливе оформлення.
 2. Культ світла. Через довгі зими і короткі дні в Скандинавії, було важливо використовувати максимально природне світло. Тому у скандинавських будинках широкі вікна та скляні двері, що сприяють проникненню денного світла у приміщення. З метою скорочення теплових втрат використовують склопакети високої якості.
 3. Екологічність. Скандинавський стиль використовує виключно натуральні матеріали, такі як дерево, камінь, шерсть та шкіра. Це надає інтер'єру затишку.
 4. Функціональність. Меблі та елементи інтер'єру часто багатофункціональні, оскільки увага приділяється максимальній ефективності використання простору.
 5. Гармонія із природою. Скандинави дуже цінують природу, і це відбивається у їхніх будинках. Вікна часто виходять на мальовничі природні пейзажі, а рослини та зелень обов'язково присутні в інтер'єрі.
 6. Довговічність. Завдяки натуральним стійким матеріалам та дотриманню основних принципів симетрії, будівлі служать домовласникам не один десяток років.

Підбиваючи підсумок, для скандинавського стилю в архітектурі не властивий пафос і зайва розкіш. Його особливості включають мінімалістичний дизайн, прості форми, функціональність кожної деталі, ненав'язливий декор, велику кількість світла і легкості, що досягаються завдяки освітленню і кольоровій гамі. Все це робить його дуже популярним серед приватних власників будинків. Так, стиль із багатовіковою історією живе та розвивається і сьогодні.